hangi uzmana gidilmeli

Bebeğimde inek sütü alerjisi var ise hangi uzmana götürmeliyim?

İnek sütü alerjisi belirtileri görüldüğü zaman çocuğunuzu, çocuk alerji uzmanına götürmeniz yararlı olacaktır. Çünkü; Çocuk alerji uzmanları bu konuda en eğitimli ve deneyimli uzmanlardır. – Yanlış olarak inek sütü alerjisi teşhisi konulursa birçok probleme neden olabilecek gereksiz diyet yapılmış olabileceği gibi inek sütü alerjisi olan bir çocuğa diyet yapılmaması durumunda ise sağlığı ile ilgili ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğru teşhis konulması büyük önem taşımaktadır. -Besin alerjisi alerjik yürüyüşün bir başlangıcı olabilir. Teşhisi konulup tedavisi başlanmamış besin alerjisi olan bir çocukta yaş büyüdükçe astım ve alerjik hastalık gelişme riski de artmaktadır. Bu nedenle astım ve alerjik hastalıkların belirtileri yönünden de dikkatli olunması ve bu konuda deneyimli bir uzman tarafından izlenmesi gerekmektedir.

doktora giderken nasıl hazırlık yapılmalıdır

İnek sütü alerjisi tedavisi için doktora giderken ne yapmalıyım?

Muayeneye gelirken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz teşhisin doğru ve kısa sürede sağlanması açısından yararlı olacaktır -Bütün belirtileri not edin. Gözle görülen bulguları mümkünse fotoğraflayın. -Çocuğunuzun kullandığı bütün ilaçları not edin veya yanınızda getirin. – Önceden yapılan tahliller varsa yanınızda getirin. – Doktorunuza soracağınız bütün soruları not edin. -İnek sütü alerjisinin saptanması için deri testi gerektiğinde yapılabilmesi için eğer alerji ve öksürük ilaçları kullanılıyorsa 1 hafta önceden kesin (Bu ilaçlar test sonucunu etkilemektedir).

inek sütü alerjisinde aşı tedavisi

İnek sütü alerjisinde aşı tedavisi nedir?

İnek sütü alerjilerinin tedavisinde bugün için esas olarak yapılan süt ve süt proteini içeren besinlerden uzak durmak ve bir reaksiyon olduğunda tedavi etmek şeklindedir. Bebeklik döneminde başlayan inek sütü alerjilerine genellikle belli yaşlarda tolerans gelişmekte ve artık reaksiyon görülmemektedir. Fakat bazı çocuklarda bu tolerans gecikmekte ve alerjik reaksiyonlar devam etmektedir. Çocuğun yaşının büyümesiyle, özellikle kreş veya okula başladıysa kontrol zayıflamakta ve yiyeceğe temas ve buna bağlı olarak da reaksiyon riski artmaktadır. Son yıllarda besin alerjisi uzayan çocuklara süt, yumurta ve yer fıstığına karşı aşı çalışmaları yapılmış ve özellikle oral (ağızdan) aşı tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Böylece bu çocuklar uzun yıllar süren diyet sıkıntısından ve anafilaksi (alerjik şok) gibi tehlikeli reaksiyonların riskinden kurtulmaktadır. İnek sütü alerjisi için immünoterapi genellikle 4-5 yaşında başlanması önerilmektedir. Fakat bu çocukların %5 kadarında aşının yapılması sırasında anafilaksi görülebilmektedir. Bu nedenle inek sütü ve diğer besin alerjilerinde aşı tedavisi mutlaka bu konu da deneyimli çocuk alerji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Her hasta için aile ve doktor birlikte değerlendirip aşının yapılıp yapılmaması konusunda karar vermelidir.

inek sütü alerjisi tedavisi

İnek sütü alerjisi tedavi edilmediğinde ne tür etkiler gösterir?

Çocuğunuzda inek sütü alerjisi varsa tedavisi yapılmamışsa, bu durum başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları çocuğunuzun hayatını etkileyebilir ya da çok ciddi sorunlarda hayati risk taşıyabilmektedir. Bu nedenle inek sütü alerjisinin tedavisi önemsenmeli, göz ardı edilmemelidir. İnek sütü alerjisi tedavi edilmediğinde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz;

-Anafilaksi: Çocuğunuzun inek sütü alerjisi belirtiler başladıktan sonra en kısa sürede teşhis edilmezse, alerjik olduğu inek sütü içeren besinleri yediğinde anafilaksi olarak adlandırılan şok durumu meydana gelebilir. Anafilaksi ciddi risk taşıyan, hayati tehlikeye neden olabilecek bir reaksiyondur.

-Atopik dermatit(Egzama): Çocuğunuzdaki inek sütü alerjisi tedavi edilmediğinde atopik dermatit/egzama’ya neden olabilmektedir. Çünkü atopik dermatite neden olan alerjenler çoğunlukla besin alerjenleridir.

inek sütü alerjisi kendiliğinden düzelir mi

İnek sütü alerjisi kendiliğinden düzelir mi?

İnek sütü alerjisinin düzelmesi öncelikle inek sütü alerjisinin ciddiyeti, diğer gıdalarla alerjinin de birlikte olduğu çoklu gıda alerjisinin olup olmadığı, birlikte astım ve alerjik nezlenin olup olmamasına göre değişmektedir.  Çoklu gıda alerjileri ve ciddi inek sütü alerjilerinde ve birlikte astım alerjik nezle olanlarda düzelme biraz daha geç olmaktadır.   Alerji testinde alerjinin çıkmamasına rağmen inek sütü içeren gıdanın verilmesiyle alerji belirtilerinin görüldüğü, sadece kakada sümüklenme ve kan görülmesi gibi belirtilerle kendini gösteren alerji tipinde genellikle 9 ay ile 1 yaş civarında düzelme görülmektedir. Nadiren 2-3 yaşına kadar devam etmektedir. Ciddi alerjilerde ve çoklu gıda alerjilerinde alerjinin ciddiyetine bağlı değişmekle birlikte 5 yaşına kadar %90 düzelmektedir. Düzelmeyen vakalar oldukça nadirdir. Genelde düzelmektedir. Düzelmeyen gıda alerjileri genelde kuruyemiş alerjileridir.

Çocuklarda astım tedavisi nasıl yapılır

Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astımın doğru tedavisi için hastanın bu konuda deneyimli çocuk alerji uzmanı tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmesi, hastalığının şiddetinin ölçülmesi, alerjisi varsa saptanması ve astımın yanında başka alerjik hastalığı varsa onların da tedavi programına alınması gerekmektedir. Astımda tedavi eğitim, korunma, ilaç tedavisi ve alerjisi saptanan hastalarda gerekli durumlarda immünoterapi (alerji aşısı) yapılması basamaklarından oluşmaktadır Eğitimde astımın nasıl bir hastalık olduğu, nelerden korunması gerektiği, bir alerjene duyarlılık saptandı ise bundan kaçınmak için neler yapılması gerektiği anlatılmalıdır. Astım ilaçlarının kullanımı özellik taşıdığı için bunların çocuğun yaşına göre nasıl kullanacağı, ilaçların yan etkisi konusunda ailelere bu konuda bilgi ve eğitim verilmelidir. İlaçların yanlış kullanımı sık olarak görülmekte ve tedavi başarısızlığının en önemli nedenlerinden birisini oluşturmaktadır. Hastalığın kontrolü için hastanın duyarlı olduğu alerjenlerden ve tetikleyicilerden kaçınılması önemlidir. Alerjene göre alınan önlemler değişmektedir. Astımlı çocuklarda en önemli tetikleyicilerden birisi viral solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bunun için grip aşısı yapılması, el hijyeni, salgın dönemlerinde kalabalık ortamlardan kaçınılması korunma açısından önemlidir. Astımlı çocuklar, kokulara karşı duyarlıdır. Bu nedenle,sigara dumanından, parfümlerden ve kolonyadan kaçınılmalı, parfümsüz deterjanlarla temizlik yapılmalı ve temizlik malzemelerinin kokusuz olanları tercih edilmelidir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde, dışarıda fazla kalmamaya ve pencerelerin açılmamasına dikkat edilmelidir. Obezite (şişmanlık) hem hormonal hem de solunum yollarına mekanik etki ile astım belirtilerinin ortaya çıkmasında tetikleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle çocuğun kilo alımına dikkat edilmelidir. Uygun sporların yapılması teşvik edilmeli, kilo aldırıcı yiyeceklerden kaçınılması ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Çocuklarda astım tanısı nasıl konur

Çocuklarda Astım Tanısı Nasıl Konur?

Çocukluk çağında astım tanısı ayrıntılı bir öykü, muayene bulguları, laboratuvar tetkiklerinin birlikte değerlendirilmesi ile konulur. Astım tanısında öykü çok önemlidir. Eğer bir çocukta tekrarlayan öksürük, nefes darlığı, hışıltı bulguları varsa veya viral solunum yolu enfeksiyonlarından sonra uzayan öksürükler oluyorsa, ailede anne, baba veya kardeşte alerjik hastalık varsa böyle çocukların astım açısından bu konuda deneyimli çocuk alerji uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir. Astım teşhisi tek başına laboratuvar tetkikleri ile konulmaz fakat hem teşhis için hem de hastalığın doğru izlemi ve tedavisi için tetkikler çok önemlidir. Alerji testleri, solunum fonksiyon testleri, kan tetkikleri, akciğer grafisi, ter testi gibi tetkikler gerekli olan durumlarda yapılır. Astım ve alerjik hastalıklar konusunda deneyimli olan çocuk alerji uzmanlarınca çocuğun öyküsü, muayene bulguları ve laboratuvar tetkikleri sonucuna göre astım olup olmadığına karar verilmektedir.

Çocuklarda astım hangi belirtileri gösterir?

Çocuklarda Astım Hangi Belirtileri Gösterir?

-Çocuğunuzda öksürük, hırıltı, hışıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi oluyorsa ve sık sık tekrarlıyorsa

-Gece uykudan uyandıran öksürük oluyorsa

-Sabah uyandıktan sonra sık sık öksürük oluyorsa

-Boğulur şeklinde ve sık sık öksürük oluyorsa

-Her gribal enfeksiyon akciğerlere iniyor ve öksürüğe neden oluyorsa ve 2 haftadan uzun sürüyorsa

-Oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük oluyorsa

-Özellikle okullar açıldıktan sonra çok sık hasta oluyor antibiyotik kullanmak gerekiyorsa

-Sigara, parfüm ve deterjan gibi kimyasal maddelerin kokularına maruz kalınca öksürük oluyorsa

-Evde temizlik yapılınca öksürük oluyorsa

-Özellikle anne veya babada alerjik bir hastalık varsa Çocuğunuzda astım olabilir.

Bu belirtilerden birkaçı çocuğunuzda oluyorsa çocuğunuzun çocuk alerji uzmanlarınca incelenmesi ve teşhis konularak tedavi edilmesinde fayda vardır.

çocuklarda astımın nedenleri

Çocuklarda Alerjik Astımın Nedenleri Nelerdir?

Astım kişisel ve çevresel etkenlerin etkileşimi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın oluşumunda yaklaşık %60 genetik, %40 kadar çevresel koşulların etkili olduğu kabul edilmektedir. Alerjik astımın kişisel nedenleri içinde en önemlisi genetiktir. Bunun dışında obezite ve cinsiyet önemli bir risk faktörüdür. 14 yaşından küçük çocuklarda cinsiyetin erkek olması önemli bir risk faktörüdür. Çevresel nedenler ise ev içi ve ev dışı alerjenler, hava kirliliği, sigara dumanına maruziyet, enfeksiyonlar ve diyet gibi birçok faktör etkili olabilmektedir.

çocuklarda astım

Çocuklarda Alerjik Astım Nedir?

Astım tekrarlayan öksürük, hışıltı, nefes darlığı ile seyreden bir hava yolu hastalığıdır. Akciğerde hastalığın etkilediği yer bronşlardır. Alerjik astım bazen astım, kronik bronşit, spastik bronşit olarak da adlandırılabilmektedir, hepsi aynı hastalıktır. Çocuklarda alerjik astım %10 oranında görülmektedir. Astım çocuklarda erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Çocukların %80’inde 5 yaşına kadar ortaya çıkmaktadır. İstanbul’da yapılan bir çalışma sonucuna göre her 7 çocuktan birinde astım hastalığı görüldüğü ortaya çıkmıştır.